centrum psychologii i rozwoju

AGNIESZKA FISZER

CZYM JEST COACHING?

Coaching jest interaktywnym procesem umożliwiającym rozwój osobisty jednostki lub całego zespołu. To spotkanie klienta z coachem, którego bazą jest rozmowa. Coach korzysta z wiedzy psychologicznej i jest wrażliwy na sferę nieoczywistą, kryjącą się pod powierzchnią treści deklaratywnych. Jego zadaniem jest pogłębianie samoświadomości klienta poprzez  zadawanie pogłębionych pytań, które często mogą wydawać się trudne, niewygodne, wymagające długiego namysłu. Pytania, na które w pierwszej chwili klient nie potrafi odpowiedzieć często okazują się tymi trafiającymi w sedno, tzw. granicznymi. Skłonienie klienta do refleksji często skutkuje odkryciem zmieniającym postrzeganie danej sytuacji, umożliwiającym bycie szczerym ze samym sobą. W coachingu często stosuje się dodatkowe narzędzia, które poszerzają perspektywę i uruchamiają dodatkowe modalności (wzrok, słuch, dotyk). Osobiście w pracy używam inspirujących, specjalnie zaprojektowanych do rozwoju osobistego kart, tabel, rysunków, kości. Dzięki tym narzędziom sesja może być naprawdę prawdziwą przygodą rozwojową, w trakcie której klient może dokonać wielkich odkryć.

Coaching pomaga osiągać wyznaczone cele poprzez zrozumienie osobistych motywacji oraz przyjrzenie się wzorcom zachowań i osobistym przekonaniom, które bywają czasem szkodliwe, ograniczające. Coaching umożliwia wypracowanie nowych skutecznych sposobów działania, które będą pomagały osiągać sukces w wybranym obszarze – zarówno osobistym jak i zawodowym.

Szkolenie z coachingu odbyłam u jednego z bardziej cenionych coachów i mentorów w Polsce- Macieja Bennewicza. Kurs, na którym spędziłam w 2013 roku ponad 150h, pomógł mi przyjrzeć się bliżej także własnym zasobom, możliwość i pragnieniom. Uzyskałam certyfikat coacha EMCC (European Mentoring and Coaching Council), który potwierdza moją wiedzę i umiejętności. Stale pogłębiam swoje kompetencje czytając prasę specjalistyczną i biorąc udział w warsztatach organizowanych przez Izbę Coachingu- oddział śląski oraz Katowicki Klub Coacha.

Zapraszam na :

Coaching Kariery / Job Coaching

Adresowany jest do osób, które chcą zmodyfikować, zmienić swoją pracę i czerpać z niej prawdziwą satysfakcję, przyjemność, chcą więcej zarabić. Także dla tych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy lub wracają do życia zawodowego po przerwie związanej np. z urlopem macierzyńskim, czy zdrowotnym. 

Dzięki sesjom możliwe jest poznanie swoich wyjątkowych zasobów, mocnych stron, które wyróżniają daną osobę pośród innych na rynku pracy. Coaching pomaga przyjrzeć się bliżej swoim przekonaniom na temat siebie, pracy, kariery oraz wartości, które leżą u podłoża zachowań oraz postaw.

– Life Coaching

Kierowany jest do osób, które mają dylematy w obszarze życia osobistego, chcą popracować nad własnym rozwojem osobistym, polepszyć relacje z bliskimi, wyjść z własnej strefy komfortu i sięgać po więcej – w pełni realizować swój potencjał, odkryć nieodkryte talenty, przypomnieć sobie o spychanych do ciemnego kąta marzeniach, pasjach.

Coaching to świetna metoda dla osób, które chcą osiągnąć jakiś konkretny cel, ale potrzebują wsparcia, osoby, która pomoże wyznaczyć właściwy kierunek i się go trzymać. Takimi celami może być np.: chęć poprawy kondycji fizycznej, utraty wagi, bycie lepszym rodzicem, współmałżonkiem, zerwania z nałogiem, wprowadzenia nowych, pozytywnych nawyków i wiele innych- cokolwiek ktoś sobie zamarzy. Zadaniem coacha jest każdy z celów urealnić – zweryfikować wspólnie z klientem, czy będzie on użyteczny, będzie służył klientowi, czy będzie możliwy do zrealizowania oraz najważniejsze co tak naprawdę kryje się za chęcią osiągnięcia danego celu.

DLA KOGO JEST COACHING?

Coaching jest dla każdego, kto chce w szybki i bezpieczny sposób osiągnąć jakiś cel, zadbać o swój rozwój, poznać lepiej siebie i swoje możliwości.

JAK DŁUGO TRWA PROCES COACHINGOWY?

Każda sesja trwa 50 minut. Proces coachingowy obejmuje kilka do kilkunastu spotkań co 2 do 3 tygodnie. Ważne jest też to, co się dzieje pomiędzy sesjami- klienta dostaje tzw. pracę domową: zwykle pytanie, nad którym ma się głębiej zastanowić lub zadanie, które ma wprowadzić w życie. Dzięki temu możliwy jest szybszy progres.